Zastosowanie naświetlaczy LED

Naświetlacze LED (zwane także halogenami LED) dedykowane są do przestrzeni roboczych, terenów wokół hal, budynków, parkingów i innych miejsc. Posiadamy naświetlacze o różnych mocach, barwach, w wersjach także z naświetlacz z czujnikiem ruchu. Naświetlacze są niezbędnym atrybutem firm budowlanych, przydają się do aranżacji wystaw sklepowych. Naświetlacze LED są energooszczędnymi urządzeniami stosowanymi zamiast tradycyjnych naświetlaczy sodowych, lub gazowych. 

Stosowanie tych urządzeń daje oszczędności energii elektrycznej na poziomie 70-90%. Żywotność urządzeń to dziesiątki tysięcy godzin. To wszystko powoduje, iż naświetlacze LED stosowane na zewnątrz jak też w środku pomieszczeń są znakomitą inwestycją. Optymalne rozmiary i nieduża waga naświetlaczy LED umożliwia mocowanie na stałe, jak też zastosowanie mobilne (głównie jako naświetlacz LED na statywie).

Zastosowanie naświetlaczy LED w skrócie

Główne zastosowanie naświetlaczy LED:

 • parkingi,
 • podwórka,
 • ogrody,
 • oświetlenie budynków,
 • oświetlenie architektury zewnętrznej,
 • place zabaw,
 • stadiony,
 • baseny,
 • sale gimnastyczne,
 • podjazdy do garażu,
 • wejścia do domu,
 • magazyny,
 • hale,
 • warsztaty,
 • place budowy,
 • oświetlenie prac remontowych,
 • wystawy sklepowe,
 • wejścia do bloków,
 • wiele innych.

Naświetlacze LED warto zainstalować tam, gdzie pracuje nocny monitoring. Nie zawsze kamery zapisują w ciemności obraz w dostatecznej jakości. Naświetlacz automatycznie włączający się podczas ruchu z pewnością pomoże w jakości zapisywanego obrazu.

Naświetlacze do magazynu, warsztatu, hali produkcyjnej

Jeśli na hali jest wilgoć i tradycyjne lampy LED do warsztatu się nie sprawdzą, polecamy zastosowanie hermetycznych naświetlaczy. Odpowiednio dobrana moc i barwa światła daje zaskakujące dobre rezultaty. 

Ogromną popularnością cieszą się naświetlacze LED w warsztatach, szczególnie w tych, w których ciężko jest wykorzystać inne źródła światła nieodporne na kurz, pył, czy krople wody. Tam gdzie szlifujesz, tniesz, piaskujesz, z powodzeniem podłączysz i długimi latami będziesz używał naświetlacze LED. Inne źródła światła, jak przykładowo popularne i tanie plafony LED, czy też inne lampy garażowe mogą po prostu uszkodzić się na skutek dostania się do nich odrobinek kurzu czy też wilgoci. W warsztatach można także doświetlić określone trudno dostępne obszary naświetlaczem LED ustawionym na statywie

Oświetlenie fasady budynku naświetlaczami

Przykładem ciekawego i nietuzinkowego wykorzystania naświetlaczy LED jest oświetlenie fasad budynków.

 Na pewno wiele z Was widziało ściany zamków, pałaców, czy też po prostu domów oświetlonych przez naświetlacze LED. Smugi światła w efektowny sposób rozchodzą się wzdłuż budynku oświetlając go i nadając charakterystycznego wyglądu i efekt dekoracyjny. Do tego typu zastosowań sprawdzą się idealnie solidne naświetlacze LED o mocy 30W.

Naświetlacze przy wejściach do budynku

Wejścia do budynku, domów, bloków to znakomite przestrzenie, w których zastosować można naświetlacze w technologii LED.

W zależności od intensywności ruchu mogą być zapalone na stałe, ale w zdecydowanej większości przypadków swoje zastosowanie znajdą naświetlacze z czujnikami ruchu i zmierzchu. Moce między 30 a 50W są z reguły wystarczające. Dla osób chcących uzyskać maksymalnie dużo światła polecamy naświetlacz LED 100W z czujnikiem ruchu. Odpowiednie ustawienie urządzenie spowoduje, iż będzie się on zapalał na określony czas po zmroku lub w ciemności (nie za dnia).

Tereny wokół szkół i przedszkoli głównie w okresach zimowych o wczesnym poranku i późnym popołudniem są z reguły zaciemnione. Aby doświetlić dojście uczniów do przedszkola, szkoły podstawowej, średniej czy też uczelni wyższej, stosuje się zewnętrzne naświetlacze LED.

Mogą one oświetlać teren na stałe lub też włączać się podczas przemieszczania się uczniów i rodziców po terenie zewnętrznym uczelni. Naświetlacze LED stanowią i w tym przypadku dobre rozwiązanie do oświetlenia szkolnych parkingów czy placów zabaw, a także boisk.

Naświetlacze LED nad wjazdem do garażu

Jednym z bardziej powszechnych sposobów użycia naświetlacza LED jest oświetlenie wjazdu do garażu.  Można to zrealizować na dwa sposoby, poprzez włącznik światła w środku, lub też montaż naświetlacza LED z wbudowaną czujką ruchu. Dzięki temu już podczas podjazdu auta pod bramę garażową, automatyka zastosowana w naświetlaczu włącza światło. Nowoczesna obudowa daje możliwość regulacji padania kąta światła, naświetlacz będzie bardzo dobrze pełnił swoją rolę. Jeśli chodzi o moc, to nad wjazd do garażu (zastosowanie naświetlacza LED na fasadzie budynku nad bramą wjazdową) najlepiej wybrać naświetlacz minimum 20-30W a optymalnie 50W, który doskonale oświetli nawet duży podjazd.

Naświetlacze budowlane

Mówiąc o zastosowaniu naświetlaczy LED na budowie mamy na myśl:

 • place budów
 • remontowane pomieszczenia 

Specyficznym zastosowaniem naświetlaczy LED jest ich użycie w przenośnej formie na specjalnym mobilnym statywie. Tak zamontowane naświetlacze używane są najczęściej podczas prac budowlanych, czy też jako oświetlenie miejsca pracy w warsztacie. Są osoby, które naświetlacze na statywie używają do nocnego oświetlenia przydomowego miejsca na grilla. Dzięki użyciu statywu na trójnogu, naświetlacz może zmieniać swoje usytuowanie, a sposób montażu pozwala na płynną regulację kąta padania światła. W ten sposób doświetlić możemy miejsca trudno dostępne dla innych na stałe zamontowanych źródeł światła. Aby ułatwić montaż i transport statywy są najczęściej składane. Zapewniają one większy komfort podczas wykonywania różnorakich obowiązków na budowie, obniżają poziom dekoncentracji i zwiększają efektywność pracowników.

Polecamy Państwu oświetleniowe zestawy naświetlaczy LED na statywach. Sprawdzą się one podczas takich prac jak: malowanie, gładzie, układanie płytek, ocieplanie poddaszy i innych. Spośród naszych zestawów największą popularnością cieszy się komplet naświetlaczy 2 x 50W na statywie. Dołączony komplet przewodów umożliwia łatwy montaż całego zestawu. Zależnie od potrzeb możemy włączyć dwa naświetlacze, lub każdy z osobna. Mamy możliwość skierowania dwóch snopów światła właściwie w każde miejsce. 

W opcji z belką poprzeczną można na niej zamocować nawet cztery naświetlacze, co daje ogromne możliwości regulacji niezbędnej mocy światła potrzebnej do pracy i kąta jego padania. Oczywiście mocne naświetlacze LED mogą być z powodzeniem użyte na dużych placach budowy podczas prac, jak też to oświetlenia miejsca w nocy.

Parkingi

Parkingi samochodowe to kolejne miejsca, w których naświetlacze LED sprawdzają się wyśmienicie. 

Zapalone na stałe dają dobrą widoczność tego, kto wchodzi na parking także nocą. Potencjalny złodziejaszek będzie miał o wiele mniej odwagi, jeśli parking i samochody znajdujące się na nim będą dobrze oświetlone. Także potencjalne akty wandalizmu zostaną szybciej zidentyfikowane, jeśli monitoring będzie odbywał się w lepszym oświetleniu. W niektórych miejscach można oprócz stałego światła, stosować naświetlacze LED z czujką ruchu. Gorąco polecamy mocne naświetlacze LED 200W. Zimne białe światło daje maksymalną moc strumienia, co gwarantuje świetną widoczność po zmroku i nocą. 

Ogrodowe oświetlenie zewnętrzne

Ogród i cały budek od jego strony to także pole do popisu w zakresie oświetlenia. Oprócz lamp elewacyjnych LED zastosowanie w tym miejscu jak najbardziej znajdują hermetyczne naświetlacze.

Pokusić możemy się o instalację źródeł światła w ziemi, na ścianie, drzewie, domku narzędziowym i każdym miejscu, w którym jest dostęp do prądu. W innych miejscach, które są nasłonecznione polecamy lampy solarne.

Kotłownie, pomieszczenia gospodarcze

Bez problemu zamontujesz i używać będziesz naświetlacze LED w kotłowni, czy innym pomieszczeniu gospodarczym. Zajmują one niedużo miejsca, są oszczędne w zakresie pobieranej energii elektrycznej. Łatwość montażu, szeroki wybór mocy i barw sprawia, iż naświetlacze LED są jedną z opcji systemu oświetleniowego w kotłowni, kąciku majsterkowania, spiżarni, narzędziowni i każdego innego pomieszczenia. 

Stadiony, sale gimnastyczne

Kolejne miejsca, w których znajdują zastosowanie mocne naświetlacze LED to sale widowiskowe, stadiony, sale gimnastyczne i pokrewne.

W takich miejscach polecamy mocne źródła światła o mocy 100, 200 lub większej mocy w technologii LED. W zależności od wielkości obiektu oświetlenie stadionu, boiska, czy innego ośrodka sportowego usytuowanego na zewnątrz wymaga wcześniejszego projektu. 

Naświetlacze na basen

Z pewnością wiele z Was było gościem na basenie, w parku wodnym, basenach termalnych, czy innym ośrodku rekreacyjno-sportowym, gdzie można popływać i relaksować się w wodzie. Warunki w takich miejscach są najczęściej ekstremalne, czyli bardzo duża wilgoć i wysoka temperatura (na przykład Termy Bukowina czy Białka Tatrzańska). 

Zatem w takich miejscach nie sprawdzi się wiele źródeł światła, a bardzo dobrze swoją rolę będą spełniać hermetyczne naświetlacze LED. Zazwyczaj w tak przestronnych wnętrzach stosowane są naświetlacze o mocy minimum 100W, a często mocniejsze. 

Stoki narciarskie

Nie sposób nie zauważyć podczas wieczornej jazdy na nartach jak oświetlone są stoki. To właśnie tam właściciele montują naświetlacze LED najczęściej wysokiej mocy. Dzięki nim podczas zjeżdżania na nartach jest bezpiecznie i widoczność jest bardzo dobra nawet po zapadnięciu zmroku.

Podsumowanie

Można śmiało powiedzieć, iż naświetlacze LED są to urządzenia trwałe, niezawodne i spisujące się w wielu dziedzinach oświetlenia domowego i firmowego. Są miejsca, w których urządzenia te stają się wręcz niezastąpione. Można tu wymienić parkingi, oświetlenia na zewnątrz budynków i tym podobne. Tam właśnie dzięki niewielkim rozmiarom, dużym mocom i szczelności rzędu IP65 lub wyższym naświetlacze LED mogą pełnić bezproblemowo i bezawaryjnie swoje role długimi miesiącami i latami.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *