Jakie oświetlenie zewnętrzne budynku

Już na etapie projektowania lub zakupu gotowego projektu domu, należy wziąć pod uwagę i pod lupę oświetlenie zewnętrzne. Co prawda gotowe projekty mają rozwiązania najczęściej dość przemyślane, natomiast są sytuacje, w których należy dostosować oświetlenie zewnętrzne budynku do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań.

Najczęściej po etapie ocieplenia domu mamy już uniemożliwione doprowadzania przewodów zasilających do lamp po elewacji. Ingerencja w tynk i styropian może być trudna do zatuszowania. Dlatego jeśli jesteśmy przed tym etapem, warto przejść się, pojeździć po okolicy i obejrzeć jak mieszkańcy rozwiązali sprawę oświetlenia zewnętrznego swojego budynku. W okresie zimowym kiedy to już od 16:00 zapada ciemność, możemy obserwować jakie lampy elewacyjne zewnętrzne używają właściciele otaczających nas domów.  Możemy zauważyć i podziwiać wówczas stylowe, ciekawe, nietuzinkowe, niecodzienne i atrakcyjne wizualnie rozwiązania w zakresie zewnętrznego oświetlenia domu. Wiele z nich opartych jest już na nowoczesnej technologii LED.

Zewnętrzne lampy LED

Lampy zewnętrzne LED to najbardziej powszechne rozwiązanie w zakresie zewnętrznego oświetlenia budynku. To właśnie w gotowych projektach zauważyć możemy, gdzie projektanci przewidzieli zewnętrzne lampy. W tych miejscach właśnie elektryk przygotowuje przewody zasilające, jak też włączniki, które znajdują się najczęściej w środku. Jedną z najczęściej kupowanych jest zewnętrzna lampa elewacyjna Hana na dwie żarówki LED GU10.

Zewnętrzne oświetlenie garażu

W niektórych miejscach, jak wejście do budynku, czy też wjazd do garażu często przewidziane są lampy zasilane na stałe. Tam zamontować należy urządzenia z czujnikami zmierzchu i ruchu.  Takie lampy zewnętrzne muszą być odporne na czynniki atmosferyczne. W naszym sklepie internetowym możesz zakupić takie gotowe urządzenia. Są to naświetlacze z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Zaletą takich lamp jest to, iż nie musisz pamiętać o ich włączeniu i wyłączeniu. W stanie czuwania lampy te zużywają minimalne ilości prądu i najczęściej możemy określić czas po którym mają się wyłączyć.

Zewnętrzne oświetlenie solarne

Girlandy ogrodowe

Brak zasilania na ścianie do lamp zewnętrznych

Co w przypadku, gdy elektryk nie przygotował zasilania do zewnętrznej lampy, lub nie było go w projekcie, a chcemy w tym miejscu oświetlić budynek od zewnątrz ? Pierwsze rozwiązanie to użycie zewnętrznych naświetlaczy. Zazwyczaj podczas prac elektryka przygotowane jest zasilanie zewnętrzne pod bramę i furtkę i to właśnie z niego należy dociągnąć prąd do naświetlaczy.

Mocujemy je nie na ścianie, ale na podłożu, aby snop światła był rzucany z dołu do góry wzdłuż fasady budynku. Takie rozwiązanie sprawdza się wyśmienicie. Dodatkową zaletą jest to, iż w roli oświetlenia zewnętrznego możemy użyć o wiele mocniejszych naświetlaczy, niż wynosi moc żarówek używana w zewnętrznych lampach.

Zewnętrzne oświetlenie solarne

Innym sposobem na oświetlenie elewacji budynku zewnętrzną lampą jest użycie zewnętrznego oświetlenia solarnego LED.  Urządzenia te pobierają energię ze słońca, ładują baterie które mają wbudowane w środku i oddają światło w porach nocnych. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, iż nie potrzebujecie doprowadzać do nich przewodów zasilających. Nowoczesne solarne lampy zewnętrzne posiadają dużą wydajność, wbudowany czujnik ruchu i zmierzchu, a ich żywotność jest bardzo długa.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *