Jakie oświetlenie zewnętrzne budynku
Table of Contents
ToggleJuż na etapie projektowania lub zakupu gotowego projektu domu, należy wziąć pod uwagę i pod lupę oświetlenie zewnętrzne. Co prawda gotowe projekty mają rozwiązania najczęściej dość przemyślane, natomiast są sytuacje, w których należy dostosować oświetlenie zewnętrzne budynku do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań.
Najczęściej po etapie ocieplenia domu mamy już uniemożliwione doprowadzania przewodów zasilających do lamp po elewacji. Ingerencja w tynk i styropian może być trudna do zatuszowania. Dlatego jeśli jesteśmy przed tym etapem, warto przejść się, pojeździć po okolicy i obejrzeć jak mieszkańcy rozwiązali sprawę oświetlenia zewnętrznego swojego budynku. W okresie zimowym kiedy to już od 16:00 zapada ciemność, możemy obserwować jakie lampy elewacyjne zewnętrzne używają właściciele otaczających nas domów. Możemy zauważyć i podziwiać wówczas stylowe, ciekawe, nietuzinkowe, niecodzienne i atrakcyjne wizualnie rozwiązania w zakresie zewnętrznego oświetlenia domu. Wiele z nich opartych jest już na nowoczesnej technologii LED.
Jaka technologia oświetlenie oświetlenia zewnętrznego budynku
Przede wszystkim skupić należy się na oświetleniu zewnętrznym LED. Taka technologia pozwala nie tylko oszczędzać energię ale umożliwia długotrwałe i bezproblemowe prace i źródeł światła. Dodatkowo zaletą zewnętrznego oświetlenia LED jest możliwość wyboru różnej barwy białego światła a nawet użycia światła kolorowego. Zewnętrzne oświetlenie LED może być sterowane włącznikiem, użyć możecie lamp z czujnikami ruchu, zakupić solarne lampy które automatycznie włączają się po zmroku, czy też skorzystać z możliwości sterowania oświetlenia przez sieć WiFi. Należy oczywiście pamiętać iż zewnętrzne oświetlenie budynków musi być szczelne i odporne na ciężkie warunki atmosferyczne.
Zewnętrzne lampy LED
Lampy zewnętrzne LED to najbardziej powszechne rozwiązanie w zakresie zewnętrznego oświetlenia budynku. To właśnie w gotowych projektach zauważyć możemy, gdzie projektanci przewidzieli zewnętrzne lampy. W tych miejscach właśnie elektryk przygotowuje przewody zasilające, jak też włączniki, które znajdują się najczęściej w środku. Jedną z najczęściej kupowanych jest zewnętrzna lampa elewacyjna Hana na dwie żarówki LED GU10.
Słupki jako zewnętrzne lampy
Bardzo często klienci stosują jako zewnętrzne lampy stojące – słupki ogrodowe.
Są to wysokie lampy, które nadają przestrzeni wokół budynku modnego charakteru. Mają one możliwość włączania na stałe lub przy użyciu czujek ruchu. Montaż nie jest skomplikowany, a cena słupków oświetleniowych do ogrodu i innych zastosowań atrakcyjna.
Zewnętrzne oświetlenie garażu
W niektórych miejscach, jak wejście do budynku, czy też wjazd do garażu często przewidziane są lampy zasilane na stałe. Tam zamontować należy urządzenia z czujnikami zmierzchu i ruchu. Takie lampy zewnętrzne muszą być odporne na czynniki atmosferyczne. W naszym sklepie internetowym możesz zakupić takie gotowe urządzenia. Są to naświetlacze z czujnikiem ruchu i zmierzchu.
Zaletą takich lamp jest to, iż nie musisz pamiętać o ich włączeniu i wyłączeniu. W stanie czuwania lampy te zużywają minimalne ilości prądu i najczęściej możemy określić czas po którym mają się wyłączyć.
Brak zasilania na ścianie do lamp zewnętrznych
Co w przypadku, gdy elektryk nie przygotował zasilania do zewnętrznej lampy, lub nie było go w projekcie, a chcemy w tym miejscu oświetlić budynek od zewnątrz ? Pierwsze rozwiązanie to użycie zewnętrznych naświetlaczy. Zazwyczaj podczas prac elektryka przygotowane jest zasilanie zewnętrzne pod bramę i furtkę i to właśnie z niego należy dociągnąć prąd do naświetlaczy.
Mocujemy je nie na ścianie, ale na podłożu, aby snop światła był rzucany z dołu do góry wzdłuż fasady budynku. Takie rozwiązanie sprawdza się wyśmienicie. Dodatkową zaletą jest to, iż w roli oświetlenia zewnętrznego możemy użyć o wiele mocniejszych naświetlaczy, niż wynosi moc żarówek używana w zewnętrznych lampach.
Oświetlenie zewnętrzne w podbitce
Na rynku dostępne są różnego rodzaju reflektory i oczka wpuszczane lub też montowane na wierzchu podbitki. Takie oświetlenie zewnętrzne budynku potrafi zaskoczyć efektem !
Zewnętrzne oświetlenie solarne
Innym sposobem na oświetlenie elewacji budynku zewnętrzną lampą jest użycie zewnętrznego oświetlenia solarnego LED. Urządzenia te pobierają energię ze słońca, ładują baterie które mają wbudowane w środku i oddają światło w porach nocnych. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, iż nie potrzebujecie doprowadzać do nich przewodów zasilających. Nowoczesne solarne lampy zewnętrzne posiadają dużą wydajność, wbudowany czujnik ruchu i zmierzchu, a ich żywotność jest bardzo długa.
Podsumowanie
Temat zewnętrznego oświetlenia budynków jest bardzo szeroki właściwie w każdym momencie budynku budowania wykańczania lub także już po zakończeniu budowy możesz dowolnie zaaranżować oświetleniowo przestrzeń wokół domu czy należy pamiętać to przygotowanie zasilania zewnętrznego do zewnętrznych lamp oświetleniowych. Nie zawsze bowiem jesteście w stanie skorzystać z lamp solarnych.