Jaka moc oświetlenia do garażu

Bardzo często klient mający w planach zakup oświetlenia do garażu, czy innego pomieszczenia, zupełnie nie wie, jaką moc zakupić. Tu możemy rozważyć dwie możliwości. Pokażemy jak liczyć moc oświetlenia garażowego w zakresie starszych i coraz rzadziej spotykanych źródeł żarowych. Pokażemy także jak obliczyć niezbędną moc światła w odniesieniu do nowoczesnych lamp LED.

Tradycyjne oświetlenie żarowe

Coraz więcej osób nie pamięta żarnikowych źródeł oświetlenia. Jednak część właścicieli garaży jeszcze posiada takowe w pomieszczeniach. Proszę spojrzeć poniżej. Tak mniej więcej przedstawia się porównanie dwóch rodzajów żarówek w zakresie mocy. 

Tradycyjna żarówka 60W oświetli przyzwoicie kilka metrów kwadratowych garażu

Jeśli zatem posiadamy:

  • garaż na jedno auto o powierzchni 25 metrów kwadratowych, potrzebujemy około 350 – 400W mocy,
  • garaż na dwa auta (powierzchnia dwa razy większa) to około 700 – 800W.

Mniej więcej taki sam przelicznik mocy możemy zastosować w zakresie naświetlaczy, świetlówek czy innych źródeł oświetlenia garażowego. 

Moc oświetlenia LED w garażu

Nieco, a raczej bardzo inaczej dopasujemy moc oświetlenia w technologii LED do garażu

Gdy jesteśmy szczęśliwym posiadaczem:

  • garażu jednostanowiskowego przyda się moc około 60-70W w technologi LED, czyli przykładowo dwie sztuki lamp LED o długości 120cm,
  • garaż na dwa samochody – polecamy zastosować oświetlenie garażowe o mocy miedzy 120 – 150W. 

Naturalnie moc światła w garażu zależy także od naszych upodobań, wymagań, przyzwyczajeń. Niektórym podczas wjazdu do garaży wystarczy niezbyt mocne światło z napędu bramy. Są klienci, którzy instalują mniejszej mocy naświetlacz z czujnikiem ruchu. 

Jednak wszystkim klientom, którzy w garażu nie tylko trzymają auto, ale czasami szukają czegoś i chcą mieć po prostu dobrą widoczność zalecamy trzymanie się podanych orientacyjnych mocy oświetlenia

Moc oświetlenia przed garażem

Nie sposób pominąć w zakresie mocy oświetlenia sprawę wjazdu i jego oświetlenia przed bramą. Najczęściej spotykane i wybierane są naświetlacze LED lub elewacyjne lampy natynkowe. 

Najczęściej stosuje się źródła światła przed garażem z czujnikami ruchu. Wówczas auto podjeżdżające na wjazd automatycznie włącza lampę. 

Naświetlacz LED o mocy 10-20W z czujnikiem ruchu będzie wystarczający dla oświetlenia wjazdu do garażu. Najlepiej wybrać zimną barwę światła.

Oczywiście montaż naświetlacza większej mocy (30,50 czy 100W) nie będzie błędem o ile dobrze ukierunkujemy snop światła, aby nie oślepiał wjeżdżającego do garażu kierowcy.

Jeśli przed garażem zamontowane mamy lampy elewacyjna, to potrzebujemy większą moc. Jest to spowodowane tym, iż główny strumień światła zazwyczaj nie jest skierowany bezpośrednio na podjazd do garażu.

Jeśli założymy że po obu stronach bramy wjazdowej do garażu montujemy po jednej sztuce lampy, to zalecamy moc światła LED w okolicy 2 x 20W. 

Często stosuje się jako oświetlenie wjazdu do garażu słupki ogrodowe. To moc każdego słupka należy określić miedzy 10 a 20W w zależności od ich ilości.

Zarówno lampy elewacyjne jak też słupki oświetleniowe mają zazwyczaj wymienne źródła światła. Zatem najczęściej możemy elastycznie zmieniać moc źródła światła w tych lampach przed garażem.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał chociaż część wątpliwości dotyczących mocy oświetlenia w garażu, które warto wziąć pod uwagę. Jeśli macie Państwo jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu. 

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *