Ile lamp zamontować w garażu

Garaż to miejsce które dla niektórych musi być bardzo dobrze oświetlone, a niektórzy po prostu wymagają tylko małego snopu świata podczas parkowania samochodu. Generalną zasadą jest ta iż warto zamontować jedną lampę mocniejszą albo kilka słabszych. A jak to wygląda w rzeczywistości ?

Otwory okienne w garażu

Ilość lamp garażowych i ich moc na pewno będzie uzależniona od ilości okien w garażu. Jeśli w garażu znajduje się tylko jedno okno i to od strony północnej to w zimie już wczesnym popołudniem będziemy odczuwać ciemność we wnętrzu garażu

Jeśli garaż posiada kilka okien i są one zlecone na stronę południową to po prostu będzie w nim dłużej jaśniej.

Garaż jednostanowiskowy jako parking dla samochodu

Jeśli jeśli używasz garażu wyłącznie do parkowania samochodu i nie realizujesz w nim żadnych innych czynności to nie musisz montować mocnego oświetlenia garażowego. Z reguły wystarczy jedno centralne źródło światła na przykład lampa LED 120 cm która w zupełności oświetli przestrzeń garażową dla jednego samochodu.

Można także pokusić się o wykorzystanie czujki ruchu w takim systemie oświetleniowym. Jeśli macie w planach dodatkowe czynności robione w takim garażu to z pewnością trzeba zastanowić się nad mocniejszym oświetleniem. Polecamy jedno stanowiskowym garażu zainstalować wówczas dwa a czasem trzy lub cztery źródła światła, które dostatecznie oświetlą całe pomieszczenie i ewentualne zakamarki. Oprócz garażowych lamp w stylu plafonów można użyć naświetlaczy LED.

Garaż na dwa samochody

Dwustanowiskowe garaże wymagają podwójnego oświetlenia w stosunku do przestrzeni na jedno auto. Jeśli wyłącznie parkujemy auto i wychodzimy z garażu sugerujemy dwa pojedyncze źródła światła. Znakomicie sprawdzą się tutaj właśnie lampy o długości 120 lub lampy LED o długości 150 cm.

Jeśli planujemy majsterkować przechowywać przetwory lub wykonywać inne czynności w dwóch stanowiskowym garażu to trzeba zaopatrzyć go większą ilość światła. W takim przypadku polecamy od czterech do ośmiu źródeł światła na cały garaż przeznaczony na dwa samochody.

Garaż podziemny

Podziemne garaże na samochody rządzą się trochę innymi prawami. Tutaj z reguły nie dość że musimy użyć mocniejszych lamp garażowych ponieważ dopływ zewnętrznego światła jest zminimalizowany to muszą być one także szczelne. 

W miejscach takich bowiem występują z reguły dużej ilości wilgoci. W takich pomieszczeniach świetnie sprawdzą się świetlówki LED.

Garażowa wiata

Wiata garażowa z reguły służy tylko do parkowania samochodu i tutaj jednoznacznie zalecamy montaż 1 do 2 punktów oświetleniowych. Muszę one być raczej hermetyczne czyli IP minimum 44.

Znajdują się bowiem najczęściej pod dachem jednak deszcz może poprzez wiatr zacinać i dostawać się do lamp. Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku wiaty jest wykorzystanie źródeł światła z czujnikami ruchu.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *