Zastosowanie naświetlaczy LED

27-03-2021
Naświetlacze LED to urządzenia technologii oświetleniowej, które dzięki swoim właściwościom znajdują szerokie zastosowanie w domu, przemyśle, firmie czy instytucjach publicznych. Naświetlacze LED oparte są na diodach, które znajduje się w hermetycznej i odpornej na różnorakie warunki atmosferyczne obudowie. Dzięki temu naświetlacz stosowany może być z powodzeniem na zewnątrz, gdzie spotykamy się z wilgocią, deszczem, opadami śniegu i dużymi różnicami temperatur. Naświetlacze LED posiadają różnorakie moce, dzięki czemu mogą być stosowane zarówno do mniejszych jak i dużych przestrzeni. Dodatkowo naświetlacze LED pomagają uzyskać wiązkę światła o odpowiedniej mocy i rozproszeniu, dzięki czemu jak najlepiej wykorzystasz ich moc. Urządzenia te są energooszczędne i cechują się długotrwałą i bezawaryjną pracą.
 

Naświetlacze LED zamiast żarowych i meta-halogenowych

 
Naświetlacze LED zastępują stopniowo halogeny żarowe i meta-halogenowe. Używane zarówno w środku jak też na zewnątrz potrafią zaświecić o wiele mocniej niż ich konkurenci zbudowani w oparciu o inną technologię. Moc 10W diody LED to mniej więcej odpowiednik 80-90W źródła światła żarowego, lub 20-25W źródła meta halogenowego. Oprócz dużej mocy i jasności świecenia, naświetlacze LED są bardziej odporne na wstrząsy i uderzenia, mniej awaryjne, a ich żywotność wynosi kilka, czasami nawet kilkanaście lat. Okres bezawaryjnej pracy naświetlaczy LED uzależniony jest od warunków pracy oraz częstotliwości włączania i wyłączania.  Mniejszy ciężar, niższa podatność na nagrzewanie to także niezaprzeczalne zalety naświetlacze LED.  Z diody LED możemy uzyskać różne barwy światła, a nawet różne kolory (w przypadku diody RGB).
 

Naświetlacze LED nad wjazdem do garażu

 
Jednym z bardziej powszechnych sposobów użycia naświetlacza LED jest oświetlenie wjazdu do garażu.  Można to zrealizować na dwa sposoby, poprzez włącznik światła w środku, lub też montaż naświetlacza LED z wbudowaną czujką ruchu. Dzięki temu już podczas podjazdu auta pod bramę garażową, automatyka zastosowana w naświetlaczu włącza światło. Dzięki temu nie musisz wychodzić z samochodu podczas manewru. Oprócz wjazdu do garażu wiele osób montuje naświetlacze LED nad wejście do domu, czy innego budynku. Dzięki nowoczesnej obudowie i możliwości regulacji padania kąta światła, naświetlacz będzie bardzo dobrze pełnił swoją rolę. Jeśli chodzi o moc, to nad wjazd do garażu (zastosowanie naświetlacza LED na fasadzie budynku nad bramą wjazdową) najlepiej wybrać naświetlacz minimum 20-30W a optymalnie 50W, który doskonale oświetli nawet duży podjazd.
 
naświetlacze LED używane są do oświetlania wjazdów do garażu na przydomowej posesji
 

Baseny

Z pewnością wiele z Was było gościem na basenie, w parku wodnym, basenach termalnych, czy innym ośrodku rekreacyjno-sportowym, gdzie można popływać i relaksować się w wodzie. Warunki w takich miejscach są najczęściej ekstremalne, czyli bardzo duża wilgoć i wysoka temperatura (na przykład Termy Bukowina czy Białka Tatrzańska). Zatem w takich miejscach nie sprawdzi się wiele źródeł światła, a bardzo dobrze swoją rolę będą spełniać hermetyczne naświetlacze LED. Zazwyczaj w tak przestronnych wnętrzach stosowane są naświetlacze o mocy minimum 100W, a często mocniejsze. 
 


Stoki narciarskie


Nie sposób nie zauważyć podczas wieczornej jazdy na nartach jak oświetlone są stoki. To właśnie tam właściciele montują naświetlacze LED najczęściej wysokiej mocy. Dzięki nim podczas zjeżdżania na nartach jest bezpiecznie i widoczność jest bardzo dobra nawet po zapadnięciu zmroku.
 
Naświetlacze LED są znakomitym sposobem na oświetlenie okolic stoków narciarskich i tras zjazdowych w górach Naświetlacze LED na terenach górskich są narażone na bardzo niskie temperatury i notoryczne opady śniegu, bądź deszczu. Zatem w górach, w okolicach narciarskich stoków i innych zimowych atrakcji niezbędne są profesjonalne naświetlacze LED o mocy dającej szansę na oświetlenie dużych powierzchni.
 

Oświetlenie parkingów samochodowych


W dużych miastach istnieje spora ilość strzeżonych parkingów samochodowych, na których także nocą trzeba zapewnić odpowiednie oświetlenie. Potencjalny złodziejaszek będzie miał o wiele mniej odwagi, jeśli parking i samochody znajdujące się na nim będą dobrze oświetlone. Także potencjalne akty wandalizmu zostaną szybciej zidentyfikowane, jeśli monitoring będzie odbywał się w lepszym oświetleniu. W niektórych miejscach można oprócz stałego światła, stosować naświetlacze LED z czujką ruchu. Dzięki temu nieproszony intruz wchodzący na teren parkingu zostanie zaskoczony włączającym się światłem. Do oświetlenia parkingu optymalnie wybrać należy naświetlacze o mocy od 50 do 200W i dobrać ich ilość w zależności od powierzchni parkingu oraz ilości oświetlenia zastanego wokół. Przykładem bardzo często wybieranego urządzenia jest naświetlacz LED 100W z czujką ruchu i zmierzchu.


Oświetlenie fasad budynków

Chcesz nadać elewacji budynku niepowtarzalnego uroku i klimatu ? Świetnym rozwiązaniem jest użycie naświetlaczy LED, które znajdują także zastosowanie w zewnętrznym oświetleniu fasad i ścian różnorakich budowli prywatnych i firmowych. 
 
 
Będąc właścicielem domu, willi, domu weselnego, restauracji i innego miejsca, które ma atrakcyjnie prezentować się po zapadnięciu zmroku, musisz co najmniej rozważyć możliwość zastosowania zewnętrznych naświetlaczy LED. Można je zastosować montując od góry, lecz wówczas trzeba przed tynkowaniem budynku wyprowadzić przewody zasilające. Sporo osób w tym przypadku zamiast na naświetlacze, decyduje się na lampy zewnętrzne natynkowe. Wiele koncepcji na oświetlenie zewnętrzne domu rodzi się w okresie późniejszym, zatem wtedy dobrym rozwiązaniem jest rozprowadzenie sieci zasilania na zewnątrz w podłożu. Nie wiąże się to z potrzebą bruzdowania ścian budynku. Wówczas światło naświetlacza LED skierowane z poziomu ziemi w górę stanowi wyśmienity sposób na zapierającą dech w piersiach prezentację fasady budynku. W takim celu najlepiej użyć większą ilość naświetlaczy o niższej mocy. Typowo wykorzystuje się w tym przypadku naświetlacze o mocy 10 lub 20W. Niedrogie naświetlacze 10W, które wyśmienicie nadadzą się do dekoracyjnego oświetlenia powierzchni budynku znajdziecie Państwo tu.
 

Witryny sklepowe

Jesteś właścicielem sklepu, butiku i chcesz nadać piękna witrynie sklepowej, gdzie znajdują się Twoje produkty? Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym przypadku naświetlaczy LED. Dodatkowo możliwość wyboru jednej z trzech różnych barw czyli neutralnej, zimnej lub ciepłej daje szersze możliwości na aranżacje wystawy sklepowej. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu produktów, wystawa wygląda estetyczniej, modnie i zwraca na siebie uwagę. W oczywisty sposób przekłada się to na zwiększenie zainteresowania i sprzedaży.
 
Stylowe oświetlenie witryny sklepowej i produktów  przez naświetlacze LED
 

Banery reklamowe

Miejsca w których znajdują się reklamowe banery, to kolejna sposobność na zastosowanie naświetlaczy LED. Najczęściej powierzchnie reklamowe usytuowane są na zewnątrz, gdzie warunki pogodowe uniemożliwiają zastosowanie taśm LED, czy też tradycyjnych lamp. Banery reklamowe oświetlane są najczęściej kilkoma sztukami naświetlacze LED, a ich ilość dopiera się w zależności od powierzchni reklamy. Przykładowo jeśli baner ma szerokość 5m, to zalecamy użycie pięciu do ośmiu naświetlaczy o mocy od 10 do 20W. Należy wziąć także pod uwagę ilość światła zastanego w okolicy banera. Jeśli jest go sporo (przykładowo z okolicznych lamp ulicznych), to należy wysłać wzdłuż powierzchni reklamy większą moc światła, aby skontrastować ją od innego oświetlenia.

Szkoły i przedszkola

Tereny wokół szkół i przedszkoli głównie w okresach zimowych o wczesnym poranku i późnym popołudniem są z reguły zaciemnione. Aby doświetlić dojście uczniów do przedszkola, szkoły podstawowej, średniej czy też uczelni wyższej, stosuje się zewnętrzne naświetlacze LED. Mogą one oświetlać teren na stałe lub też włączać się podczas przemieszczania się uczniów i rodziców po terenie zewnętrznym uczelni. Naświetlacze LED stanowią i w tym przypadku dobre rozwiązanie do oświetlenia szkolnych parkingów czy placów zabaw, a także boisk.

Boiska i stadiony sportowe

Skoro wspomnieliśmy przy okazji szkół o oświetleniu znajdujących się przy nich boisk, teraz należy wspomnieć o stadionach i innych arenach sportowych, które także potrzebują porządnego i odpornego na deszcz i różnice temperatur oświetlenia. W zależności od wielkości obiektu oświetlenie stadionu, boiska, czy innego ośrodka sportowego usytuowanego na zewnątrz wymaga wcześniejszego projektu. W tych celach użytkowane są naświetlacze LED o mocach rzędu stu do kilkuset wat.

Prace budowlane

Nie sposób zapomnieć o możliwości wykorzystania naświetlaczy LED podczas prac remontowych i budowlanych. Zapewniają one większy komfort podczas wykonywania różnorakich obowiązków na budowie, obniżają poziom dekoncentracji i zwiększają efektywność pracowników. Do prac budowlanych bardzo często wykorzystywane są naświetlacze LED na statywach na trójnogu. W opcji z belką poprzeczną można na niej zamocować nawet cztery naświetlacze, co daje ogromne możliwości regulacji niezbędnej mocy światła potrzebnej do pracy i kąta jego padania. Oczywiście mocne naświetlacze LED mogą być z powodzeniem użyte na dużych placach budowy podczas prac, jak też to oświetlenia miejsca w nocy.

Naświetlacze LED w warsztatach


Ogromną popularnością cieszą się naświetlacze LED w warsztatach, szczególnie w tych, w których ciężko jest wykorzystać inne źródła światła nieodporne na kurz, pył, czy krople wody. Tam gdzie szlifujesz, tniesz, piaskujesz, z powodzeniem podłączysz i długimi latami będziesz używał naświetlacze LED. Inne źródła światła, jak przykładowo popularne i tanie plafony LED, czy też inne lampy garażowe mogą po prostu uszkodzić się na skutek dostania się do nich odrobinek kurzu czy też wilgoci. W warsztatach można także doświetlić określone trudno dostępne obszary naświetlaczem LED ustawionym na statywie. Stanowisko warsztatowe najlepiej oświetlić naświetlaczem o mocy minimum 30W i barwie neutralnej lub zimnej. Moc głównego oświetlenia całego warsztatu przeliczamy mniej więcej w ten sposób, aby dostarczyć trzy do pięciu wat na 1m kwadratowych warsztatu. Zakładając w pomieszczeniu warsztatowym o powierzchni 50m2 powinniśmy zamontować sumaryczną mocą naświetlaczy około 150-200W. Pamiętajmy, iż odpowiednie oświetlenie warsztatu to nie tylko wygoda i komfort, ale często kwestie dotyczące bezpieczeństwa pracy.

Kotłownie, pomieszczenia gospodarcze

Bez problemu zamontujesz i używać będziesz naświetlacze LED w kotłowni, czy innym pomieszczeniu gospodarczym. Zajmują one niedużo miejsca, są oszczędne w zakresie pobieranej energii elektrycznej. Łatwość montażu, szeroki wybór mocy i barw sprawia, iż naświetlacze LED są jedną z opcji systemu oświetleniowego w kotłowni, kąciku majsterkowania, spiżarni, narzędziowni i każdego innego pomieszczenia. 

Oświetlenie ogrodowe

 
Zewnętrzne naświetlacze LED wyśmienicie sprawdzą się na terenie rekreacyjnym Waszego domu, czyli na części ogrodowej, gdzie spędzacie czas nie tylko podczas dnia. Stylowe i ponadczasowe iluminacje świetlne, dekoracyjne oświetlenie podczas wieczorowych wizyty znajomych, przy grillu to możliwe dzięki naświetlaczom LED i innych źródłom światła ogrodowego i elewacyjnego.
Podczas zabawy z dziećmi, czy też koszenia trawy przy zapadające zmroku, lub jeśli zaprosisz znajomych na kawę i wino w świetle zachodzącego słońca - w tych wszystkich sytuacjach oświetlenie pochodzące z lamp naświetlaczy wydaje się idealnym rozwiązaniem. Do oświetlenia ogrodu, podwórka, wiaty grillowej klienci wybierają zazwyczaj naświetlacze o mocy minimum 30, 50 lub 100W lub kilka sztuk słabszych naświetlaczy o mocy 10 lub 20W.

 

Podsumowanie

Reasumując zastosowanie naświetlaczy LED można śmiało powiedzieć, iż są to urządzenia trwałe, niezawodne i spisujące się w wielu dziedzinach oświetlenia domowego i firmowego. Są miejsca, w których urządzenia te stają się wręcz niezastąpione. Można tu wymienić parkingi, oświetlenia na zewnątrz budynków i tym podobne. Tam właśnie dzięki niewielkim rozmiarom, dużym mocom i szczelności rzędu IP65 lub wyższym naświetlacze LED mogą pełnić bezproblemowo i bezawaryjnie swoje role długimi miesiącami i latami.