Oświetlenie garażu co wybrać ?

 

Dobrze dobrane oświetlenie garażowe pomoże nam w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca. Odpowiednie lampy do garażu sprawią, iż będzie on bezpieczny dla osób podczas użytkowania. Oprócz parkowania samochodu garaż pełni także inne role:

  • kącik majsterkowicza - to właśnie w garażu wiele osób piłuje, szlifuje, wykonuje drobne naprawy przeznaczając cały garaż lub jego część na przydomowy warsztat. Szukanie niezbędnego śrubokręta, czy wkrętów po ciemku nie należy do przyjemności a wykonywanie czynności warsztatowych bez odpowiedniego oświetlenia garażowego oprócz dyskomfortu grozi niebezpiecznym wypadkiem.
  • spiżarnia, przechowalnia, magazyn - takie ważne logistycznie funkcje garażu stanowią dla wielu osób nieodzowne zastosowanie tego pomieszczenia. To właśnie w garażu można przechowywać jedzenie, nieużywane latem zimowe ubrania, zapasowe opony, narty, rowery czy też inny sprzęt rekreacyjny. W takich celach potrzebujesz odpowiedniego oświetlenia do garażu.
  • miejsce wykonywania działalności gospodarczej - wymiana kół, czyszczenie tapicerki samochodowej, lakiernia, magazynowanie towarów handlowych to czynności, które często wykonywane są w garażu w ramach prowadzenia firmy.
  • kotłownia - powszechne jest projektowanie domów z garażem, który w swojej bryle posiada kotłownię. Tam znajduje się piec, bojler na ciepłą wodę i całe oprzyrządowanie instalacji centralnego ogrzewania. Tu też przyda się odpowiednie garażowe oświetlenie.

lampy LED do garażu

Temat oświetlenia garażu jest o tyle istotną kwestią, iż bardzo często są to wnętrza, które nie posiadają wielu okien i dopływ naturalnego światła do przestrzeni garażowej jest bardzo często ograniczony. Wiele osób rezygnuję z dodatkowych okien, ponieważ garaż to nie jest miejsce, w którym przebywa się długimi godzinami, a większe powierzchnie szklane to większy większe straty energii cieplnej w zimie. Dodatkowo na etapie budowy często rezygnujemy z nadmiaru okien, co ogranicza koszty inwestycji. Energooszczędny, dobrze odizolowany garaż stanowi często bufor chroniący dom przed utratami ciepła. Popularne są ostatnio nie tylko małe garaże na jedno auto, ale także dwu lub nawet trzystanowiskowe garaże przydomowe. Im mniej okien, tym więcej oświetlenia garażowego potrzebujesz.

Podstawowe oświetlenie w garażu


Zacznijmy od elementarnych rzeczy, które powinny składać się na system oświetlenia garażu. Oczywiście na początek do głowy przychodzą nam sufitowe lampy garażowe. Ważne aby w miarę równomiernie oświetlały całą powierzchnię przestrzeni garażowej, nie były za słabe, ani też za mocne (po co wyrzucać bez sensu pieniądze na prąd).

Do tego systemu warto dołączyć halogen z czujką ruchu, który włączy się w momencie otwierania bramy i wjazd do garażu. Funkcje tego halogenu można przenieść na napęd bramy garażowej, który jednak często posiada w sobie niezbyt mocną, ale czasami wystarczającą diodę. Dzięki niej jesteśmy w stanie choć troszkę doświetlić ciemne wnętrze garażu podczas naszego wjazdu autem. Jeśli to światło będzie za słabe proponujemy naświetlacz z czujką PIR o mocy przykładowo chociażby 10W. Takie światło wystarczy, żeby oświetlić nasze naszą drogę wyjściową z auta, gdy znajduje się ono we wnętrzu garażu. Są także systemy garażowych lamp LED włączanych z pilota. Na skład podstawowego oświetlenia garażu składać się będą oczywiście lampy garażowe (najczęściej podłużne i w energooszczędnej technologii LED), które skutecznie rozsyłają światło na dłuższym odcinku. Montuje się też plafony LED kwadratowe, czy okrągłe. Konkretny wybór zależy od tego, ile przewodów mamy wyprowadzonych pod zasilanie lamp w suficie. 

 

Jakie powinno być oświetlenie garażu


Ogrom rozwiązań w zakresie oświetlenia do garażu wprowadza klientów często w konsternację i zakłopotanie. Podstawowym problemem jest wybór mocy świateł do garażu.  Z naszych informacji i doświadczenia wynika że ilość około  30-40 wat mocy LED na 15 - 20 m kwadratowych powinna być mocą wystarczającą. Przeliczając to na lumeny, byłoby to około 3000 do 4000 lumenów na 15 do 20 metrów kwadratowych.  Zaletą, którą powinny mieć lampy garażowe to niewielka wysokość - lampy powinny mało odstawać od sufitu. Jest to o tyle istotne, iż często do garażu wjeżdżamy wysokimi samochodami, otwierana jest brama garażowa, zdarza się wnoszenie długich i wysokich rzeczy, zatem nie za bardzo sprawdzą się lampy zwisające po kilkadziesiąt cm od sufitu. Przykładowo plafony LED powinny nawet zmieścić się między sufitem a wysuwającą się pod nim bramą garażową. Lampy garażowe LED odstające tylko kilka centymetrów od sufitu nie będą utrudniały nam codziennego użytkowania pomieszczenia. Stanowią one wyśmienite rozwiązanie w zakresie oświetlenia do garażu. Podsumowujący im więcej przestrzeni do wykorzystania w garażu tym lepiej. 

Poszukując lamp do głównego oświetlenia garażu możemy pokusić się o przeglądanie ofert lamp przemysłowych, które sprawdzą się do naszych celów.  Popularne są tutaj oprawy świetlówkowe, które wykorzystywane są nie tylko w garażach, ale w warsztatach, stacjach kontroli pojazdów i innych tego typu miejscach. Umieszczać możemy je nie tylko na suficie, ale także na ścianach bocznych. Dzięki temu oświetlają auto które wjeżdża do wnętrza także z boku minimalizując cienie. Obudowy są różnorakie:

  • na jedną lub dwie świetlówki
  • różnej długości (najczęściej od 60 do 150 cm),
  • z odbłyśnikiem maksymalizującym odbicie światła lub bez.

Wiele osób przyzwyczajonych do widoku obudów i świetlówek w miejscach przemysłowych z góry szuka takiego rozwiązania. Jednak jeśli w twoim garażu nie panuje wysoka wilgoć, to lepiej chyba zainwestować w oprawy oświetleniowe które posiadają w sobie i źródło światła budowane na stałe.  To jest rozwiązanie tańsze, praktyczniejsze i łatwiejsze w montażu. W suchych i czystych pomieszczeniach nie potrzebna jest ochrona przeciwwilgociowa, czy przeciw kurzowa. Takie lampy LED do garażu zajmują mniej miejsca i są tańsze a niejednokrotnie świecą lepiej niż świetlówki LED zamknięte w hermetycznej obudowie. Stanowią popularne rozwiązanie w zakresie oświetlenia do garażu.

 

Minimalistyczny system oświetlenia garażowego

 

Prosty, najbardziej ekonomiczny zestaw oświetlenia garażowego dwustanowiskowego o powierzchni około 50 m2 to cztery plafony liniowe o mocy 36W i długości 120cm w barwie neutralnej.  Takie garażowe oświetlenie potrafi być bardzo skuteczne. Może być włączone i załączone przez ten sam wyłącznik bez używania włączników schodowych, czy krzyżowych. Koszt takiego zestawu oświetlenia nie przekroczy 150zł. Co Jednak jeśli macie większe aspiracje i większe potrzeby w zakresie światła do garażu ? Czytaj dalej...

 

Strefy oświetlenia w garażu


Oświetlenia garażu należy podzielić na kilka stref. Pierwsza z nich to główne i podstawowe oświetlenie, które ma pomagać w wykonywaniu codziennych czynności i obowiązków takich jak wjazd, parkowanie samochodu, przejście przez garaż do kotłowni czy też wypakowywanie zakupów z samochodu. Druga strefa oświetlenia do garażu to lampy które pomogą nam w majsterkowaniu i innych czynnościach warsztatowych. Powinny one charakteryzować się większą mocą na określonym obszarze. Ważna jest także barwa światła. Do takich prac majsterkowicza zalecamy bardzo neutralną lub zimną. Trzeci rodzaj oświetlenia to lampy do zakamarków i miejsc które niedostępne są dla lamp świecących od góry. Takie światło przyda się przykładowo przy odkurzaniu wnętrza auta czy poszukiwaniu drobnych elementów na półce w kącie, gdzie światło dochodzące z sufitu jest stosunkowo słabe. Sprawdzą się tutaj naświetlacze na przenośnych statywach lub też lampki które można zamocować na przykład na pasku na głowie.

 

Projektowanie systemu instalacji oświetleniowej

 

Należy zwrócić uwagę już na etapie projektowania, czy samej budowy domu, aby przemyśleć pewne aspekty związane z instalacją elektryczną pod oświetlenie garażu. Bardzo przydają się w oświetleniu garażowym włączniki krzyżowe, które pozwalają na włączenie i wyłączenie lamp z różnych części garażu. Wiele osób bagatelizuje ilość lamp garażowy skupiając się na jednej, mocnej umiejscowionej w centralnej części garażu. Niestety takie rozwiązanie na wiele wad. Centralna część garażu będzie w tym przypadku z pewnością dobrze oświetlona (może na niej być nawet zbyt wiele światła), a części znajdujące się na obrzeżach pomieszczenia mogą być niedoświetlone. Dodatkowym problemem jest awaria głównej lampy, która całkowicie eliminuje i niweluje oświetleniowy system garażu. Zatem lepszym rozwiązaniem jest instalacja kilku sufitowych lamp garażowych. Unikniemy niedoświetlonych przestrzeni i dodatkowych cień czy półcieni. Drobne zmiany w oświetleniu nowej instalacji w garażu można spokojnie przeprowadzać nawet po etapie deweloperskim. Planując instalację elektryczną w garażu należy pamiętać, iż wiele osób chce instalować bramy wjazdowe z czujnikami a także silniki sterujące bramę. Uwzględnijmy te urządzenia podczas prac elektryka.

 

Oświetlenie kotłowni koło garażu


Często w projektach domu kotłownia chociaż oznaczona oddzielnie na planie, stanowi integralną część garażu oddzieloną ścianką i czasami drzwiami.  Nie jest to powierzchnia duża więc w zupełności powinna wystarczyć jedna główna, centralna lampa garażowa. Sprawdzi się w tym przypadku zarówno plafon podłużny jak też kwadratowy czy okrągły. Jego moc powinna wynosić między 15 a 30 wat. Powinna być to moc wystarczająca, aby oświetlić powierzchnię kotłowni wynoszącą najczęściej kilka, maksymalnie kilkanaście metrów kwadratowych. Włącznik światła kotłowni znajduje się zazwyczaj przy drzwiach wejściowych.  Wiele osób rezygnuję z montażu drzwi wejściowych do kotłowni ponieważ otwierając je często zabieramy cenne miejsce powierzchni garażowej. Wówczas oświetlenie garażowe może dodatkowo doświetlać kotłownię.

 

Oświetlenie przy garażowego warsztatu


System oświetlenia warsztatu, który znajduje się na powierzchni garażu to bardzo istotna kwestia.  Wpływa on nie tylko na komfort przebywania i pracy ale także na bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków. Oświetlenie warsztatu musi być odpowiednio mocne, wprowadzać energię w nasze czynności, nie usypiać, ale dyscyplinować. Najbardziej odpowiednia barwa światła LED to neutralna lub też zimna. W roli oświetlenia warsztatu czy też stołu warsztatowego znakomicie sprawdzą się naświetlacze, które oprócz szerokich zakresów mocy mają także możliwość regulacji kąta padania światła. Jest to bardzo istotne w przypadku prac warsztatowych, niwelujemy cienie i miejsca niedoświetlone. 

 

Zewnętrzne oświetlenie garażu


Pamiętajmy, że system oświetlenia garażowego to nie tylko sufitowe oraz ścienne lampy zainstalowane w środku. Wspomnieć należy o lampach elewacyjnych pracujących na zewnętrznych ścianach budynku i oświetlające podjazd. Są to kinkiety LED elewacyjne, kinkiety z czujkami ruchu i zmierzchu, halogeny i naświetlacze LED przystosowane do pracy na zewnątrz, słupki oświetleniowe na żarówki LED i inne urządzenia.

 

Oświetlenie podczas wjazdu do garażu

 

Światło które będzie wydobywać się z lampy podczas wjazdu do garażu ma za zadanie oświetlić nam drogę wjazdową i uniknąć sytuacji, iż wychodząc po ciemku z auta uderzymy drzwiami na przykład o ściany garażu lub jakiś element stojący w nim. Zminimalizujemy też ryzyko potknięcia po ciemku o jakąś rzecz znajdującą się w garażu. Jak to rozwiązać ? Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze to lampka w napędzie bramy garażowej, która najczęściej włącza się w momencie otwierania jej i gaśnie po upływie kilkudziesięciu sekund od zamknięcia. Niestety z reguły moc jej jest symboliczna. Drugim rozwiązaniem jest naświetlacz LED z czujką PIR umieszczony na suficie lub też na ścianie garażu.  Podczas otwierania się bramy, ruchu samochodu światło załącza się a odpowiednia jego regulacja potrafi ustawić czas, po którym światło ma się wyłączyć. Są także nowocześniejsze systemy włączanie oświetlenia. Dla miłośników informatyki polecamy włączniki reagujące na głos. Wówczas wysiadając z samochodu za pomocą odpowiednich komend jesteśmy w stanie włączyć światło w garażu, czy nawet zamknąć garażową bramę. Technika informatyczna powiązana z elektryczną idzie bardzo do przodu, zatem jest coraz więcej zwolenników takich gadżetów, które stają się jak bardzo praktyczne w użytkowaniu.


Miejsce parkingowe przed bramą garażową


Najczęściej w okresach ciepłych (wiosna, lato, jesień), gdy pogoda jest ładna a temperatura wysoka, po prostu rezygnujemy z wjazdu do garażu. Postawienie auta przed bramą jest szybsze i prostsze. Jednak podjeżdżając na to miejsce po zmroku, czy w godzinach wieczornych lub nocnych także należy zadbać o odpowiednie oświetlenie przed garażem. Z pomocą przyjdą z pewnością naświetlacze LED z czujnikiem ruchu. Stawiasz auto przed bramą, czujnik wykrywa ruch, włącza światło a po ustawionym okresie czasu oświetlenie wyłącza się automatycznie. Skutecznie w ten sposób oświetlacz sobie wyjście z samochodu na miejsce parkingowe i podejście do drzwi lub bramy garażowej. Dodatkowo oświetlenie na czujkę ruchu zamontowane nad bramą garażową może skutecznie odstraszyć ewentualnego złodzieja czy intruza chcącego włamać się do waszego samochodu.

Dodatkowo przestrzeń przed garażem można oświetlić jeszcze modnymi eleganckimi kinkietami natynkowy. Takie Lampy są odporne na warunki atmosferyczne i mogą także włączać się poprzez czujkę ruchu. Emitowane z nich światło da elegancki efekt na elewacji i dodatkowo doświetli etap wychodzenia z samochodu. Coraz większą popularnością cieszą się także zewnętrzne słupki oświetleniowe. Najczęściej ustawione po bokach drogi dojazdowej do garażu zamontowane w podłożu dają elegancki efekt i ewidentnie pokazują którędy należy kierować nasze auto na drodze do garażu. Sprawiają one, iż autem manewruje się przyjemniej i bezpieczniej, a front naszej posesji wygląda niezwykle elegancko.