Naświetlacze LED zastosowanie

 

Dane techniczne naświetlacze LED

Głównymi cechami charakterystycznymi naświetlaczy LED jest duża moc świetlna przy jednoczesnym niskim zużyciem energii elektrycznej. Urządzenia te projektowane są w ten sposób, aby zapewnić odporność na wpływ czynników atmosferycznych panujących na zewnątrz, czyli wiatr, woda, niskie i wysokie temperatury i tym podobne. Oprawy naświetlaczy LED zapewniają odpowiednią izolację źródła światła i zapobiegają wpływowi czynników atmosferycznych z zewnątrz na urządzenie. Kupując naświetlacz LED należy zainteresować się danymi technicznymi zawartymi na obudowie, opakowaniu lub dołączonej instrukcji obsługi. Powinny tam znaleźć się takie informacje, jak:

 • moc naświetlacza,
 • moc wytwarzanego strumienia świetlnego,
 • barwa światła,
 • rodzaj użytej diody,
 • zakres temperatury w jakiej może pracować naświetlacz.

Dla wielu osób nie bez znaczenia będą takie parametry jak waga i wymiary naświetlacza, które predysponują lub uniemożliwiają zastosowanie w pewnych sytuacjach.

Na tej stronie znajduje się cała gama naszych naświetlaczy LED.

Przenośne naświetlacze LED

Specyficznym zastosowaniem naświetlaczy LED jest ich użycie w przenośnej formie na specjalnym mobilnym statywie. Tak zamontowane naświetlacze używane są najczęściej podczas prac budowlanych, czy też jako oświetlenie miejsca pracy w warsztacie. Są osoby, które naświetlacze na statywie używają do nocnego oświetlenia przydomowego miejsca na grilla. Dzięki użyciu statywu na trójnogu, naświetlacz może zmieniać swoje usytuowanie, a sposób montażu pozwala na płynną regulację kąta padania światła. W ten sposób doświetlić możemy miejsca trudno dostępne dla innych na stałe zamontowanych źródeł światła. Aby ułatwić montaż i transport statywy są najczęściej składane.

Jak podłączyć naświetlacz LED ?

Podłączenie naświetlacza LED jest banalnie proste. Nie musisz korzystać z usług zawodowego elektryka. Wystarczy podłączyć przewody zasilające do sieci 230 volt . Naświetlacz LED najczęściej montuje się na elewacji, ścianie lub innej powierzchni za pomocą kilku wkrętów.

Naświetlacze LED a oszczędność prądu

Naświetlacze wykonane na bazie diody LED pochłaniają zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Są po prostu energooszczędne. Ich moce wahają się najczęściej między 10 a 200 wat, ale są też mocniejsze urządzenia używane w przemyśle i przestrzeni użyteczności publicznej. Oszczędności prądu podczas używania naświetlaczy LED to kwoty rzędu 70 - 80%

Jaki naświetlacz LED kupić ?

Po pierwsze zastanów się, naświetlacz jakiej mocy potrzebujesz. Jeśli wymagacie tylko niewielkiej poświaty na średnim lub dużym obszarze to zazwyczaj wystarczy naświetlacz LED o mocy 10 do 30 wat. Jeśli zależy Ci na mocniejszym oświetleniu określonego obszaru, to zazwyczaj potrzebujesz wyższych mocy naświetlacza. Jeśli nie wiesz jakiego naświetlacza potrzebujesz, skontaktuj się z nami to na pewno pomożemy w wyborze optymalnego urządzenia. Generalnie zasadą jest, iż moc naświetlacza LED dobiera się w zależności od przeznaczenia tego źródła światła. Gdy szukasz naświetlacza, który skutecznie oświetli wjazd do garażu, to moc 20W powinna być wystarczająca. Sprzęt o mocy 50W potrafi już oświetlić spory kawałek podwórka, czy przydomowy parking. Dziesięciowatowe naświetlacze znakomicie spełnią się w roli miejscowego oświetlenia fasady budynku. Taka moc będzie też dobra, jeśli chcecie oświetlić niedużej powierzchni miejsce składowania przetworów, czy narzędzi.

Do oświetlenia miejsca pracy lub majsterkowania, czy innych obowiązków w garażu czy warsztacie, zalecamy kupić naświetlacz przeliczając 3W mocy na jeden metr kwadratowy oświetlanej powierzchni. Należy także wspomnieć o odpowiednim równomiernym rozproszeniu światła. Lepiej kupić dziesięć naświetlaczy o mocy 20W, niż jeden o mocy 200W. To pierwsze rozwiązanie jest bardziej czasochłonne w zakresie montażu, ale też o wiele bardziej elastyczne i zniweluje problem "przepalenia" światłem niektórych miejsc, a niedoświetlenia innych. Także, jeśli potrzebujecie naświetlaczy LED na statywach do prac budowlanych, to lepszym rozwiązaniem może okazać się kupno dwóch statywów i czterech naświetlaczy 50W, niż jednego statywu z dwiema sztukami "setek". 

Naświetlacze LED z czujką PIR

W sprzedaży posiadamy naświetlacze LED z czujką ruchu. Dzięki niej możemy wyregulować czas świecenia oraz czułość reflektora. Dzięki czujce naświetlacz włącza się automatycznie, nie musimy po ciemku szukać włącznika. Nie ma problemu z tym że ktoś zapomni wyłączyć naświetlacza, on sam po prostu wyłączy się po pewnym czasie, dzięki czemu także zaoszczędzisz energię elektryczną.

 

Profesjonalny Naświetlacz LED 20W z czujnikiem ruchu i zmierzchu IP65


Do miejsc, w których nie potrzebujecie stałego oświetlenia oferujemy właśnie naświetlacze LED z czujnikami ruchu. Urządzenia te są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu masz pewność, że nie zaszkodzi im mróz, deszcz, pył z komina czy inny negatywny czynnik. Przykładowo naświetlacz 20W posiada strumień światła o wartości 1700lm, szklany klosz oraz aluminiową obudowę. Światło rozchodzi się w promieniu 120 stopni. Czas pracy szacowany jest na 30000h. Naświetlacz ten posiada regulację czujnika zmierzchu w zakresie między 5 a 2000 LUX oraz opcję regulacji zasięgu pracy czujnika w zakresie między 1 a 10 metrów. To urządzenie bardzo często jako uniwersalne jeśli chodzi o moc i gabaryty wybierane jest do oświetlania wejść do budynków, garaży czy oświetlania posesji przydomowych, w okolicy szkół, przedszkoli i innych placówek. Zastosowanie tego naświetlacza profesjonalnego o mocy 20W jest bardzo uniwersalne i szerokie.

Barwy światła reflektorów LED

Oprócz tego, że reflektory które sprzedajemy mają różne moce, można także wybrać barwę wytwarzanego światła. Do wyboru mamy barwę:

 • ciepłą, która uspokaja i relaksuje,
 • neutralną, która jest najczęściej wykorzystywana,
 • zimną, która świeci bardzo mocno, działa pobudzająco, najczęściej wybierana jest na parkingi, czy do warsztatów.

Jeśli nie wiesz jaką barwę naświetlacza LED wybrać, zadzwoń do nas lub napisz maila. Pomożemy Wam wybrać odpowiednią barwę w zależności od zastosowania tego sprzętu.

 

Naświetlacze LED zamiast żarowych i meta-halogenowych

 

Naświetlacze LED zastępują stopniowo halogeny żarowe i meta-halogenowe. Używane zarówno w środku jak też na zewnątrz potrafią zaświecić o wiele mocniej niż ich konkurenci zbudowani w oparciu o inną technologię. Moc 10W diody LED to mniej więcej odpowiednik 80-90W źródła światła żarowego, lub 20-25W źródła meta halogenowego. Oprócz dużej mocy i jasności świecenia, naświetlacze LED są bardziej odporne na wstrząsy i uderzenia, mniej awaryjne, a ich żywotność wynosi kilka, czasami nawet kilkanaście lat. Okres bezawaryjnej pracy naświetlaczy LED uzależniony jest od warunków pracy oraz częstotliwości włączania i wyłączania.  Mniejszy ciężar, niższa podatność na nagrzewanie to także niezaprzeczalne zalety naświetlacze LED.  Z diody LED możemy uzyskać różne barwy światła, a nawet różne kolory (w przypadku diody RGB).

Zastosowanie naświetlaczy LED

Są to bardzo wydajne urządzenia, które sprawdzą się w wielu miejscach:

 • przed garażami,
 • przed domami,
 • podczas prac remontowych,
 • w miejscach użyteczności publicznej,
 • w magazynach, halach, warsztatach,
 • na parkingach, stadionach, basenach,
 • na balkonach i tarasach,
 • wielu innych miejscach.

Przykładem ciekawego i nietuzinkowego wykorzystania naświetlaczy LED jest oświetlenie fasad budynków. Na pewno wiele z Was widziało ściany zamków, pałaców, czy też po prostu domów oświetlonych przez naświetlacze LED. Smugi światła w efektowny sposób rozchodzą się wzdłuż budynku oświetlając go i nadając charakterystycznego wyglądu i efekt dekoracyjny.

 

 

Naświetlacze LED nad wjazdem do garażu

 

Jednym z bardziej powszechnych sposobów użycia naświetlacza LED jest oświetlenie wjazdu do garażu.  Można to zrealizować na dwa sposoby, poprzez włącznik światła w środku, lub też montaż naświetlacza LED z wbudowaną czujką ruchu. Dzięki temu już podczas podjazdu auta pod bramę garażową, automatyka zastosowana w naświetlaczu włącza światło. Dzięki temu nie musisz wychodzić z samochodu podczas manewru. Oprócz wjazdu do garażu wiele osób montuje naświetlacze LED nad wejście do domu, czy innego budynku. Dzięki nowoczesnej obudowie i możliwości regulacji padania kąta światła, naświetlacz będzie bardzo dobrze pełnił swoją rolę. Jeśli chodzi o moc, to nad wjazd do garażu (zastosowanie naświetlacza LED na fasadzie budynku nad bramą wjazdową) najlepiej wybrać naświetlacz minimum 20-30W a optymalnie 50W, który doskonale oświetli nawet duży podjazd.

Baseny

Z pewnością wiele z Was było gościem na basenie, w parku wodnym, basenach termalnych, czy innym ośrodku rekreacyjno-sportowym, gdzie można popływać i relaksować się w wodzie. Warunki w takich miejscach są najczęściej ekstremalne, czyli bardzo duża wilgoć i wysoka temperatura (na przykład Termy Bukowina czy Białka Tatrzańska). Zatem w takich miejscach nie sprawdzi się wiele źródeł światła, a bardzo dobrze swoją rolę będą spełniać hermetyczne naświetlacze LED. Zazwyczaj w tak przestronnych wnętrzach stosowane są naświetlacze o mocy minimum 100W, a często mocniejsze. 

Stoki narciarskie

Nie sposób nie zauważyć podczas wieczornej jazdy na nartach jak oświetlone są stoki. To właśnie tam właściciele montują naświetlacze LED najczęściej wysokiej mocy. Dzięki nim podczas zjeżdżania na nartach jest bezpiecznie i widoczność jest bardzo dobra nawet po zapadnięciu zmroku.

 

Oświetlenie parkingów samochodowych


W dużych miastach istnieje spora ilość strzeżonych parkingów samochodowych, na których także nocą trzeba zapewnić odpowiednie oświetlenie. Potencjalny złodziejaszek będzie miał o wiele mniej odwagi, jeśli parking i samochody znajdujące się na nim będą dobrze oświetlone. Także potencjalne akty wandalizmu zostaną szybciej zidentyfikowane, jeśli monitoring będzie odbywał się w lepszym oświetleniu. W niektórych miejscach można oprócz stałego światła, stosować naświetlacze LED z czujką ruchu. Dzięki temu nieproszony intruz wchodzący na teren parkingu zostanie zaskoczony włączającym się światłem. Do oświetlenia parkingu optymalnie wybrać należy naświetlacze o mocy od 50 do 200W i dobrać ich ilość w zależności od powierzchni parkingu oraz ilości oświetlenia zastanego wokół. 


Oświetlenie fasad budynków

Chcesz nadać elewacji budynku niepowtarzalnego uroku i klimatu ? Świetnym rozwiązaniem jest użycie naświetlaczy LED, które znajdują także zastosowanie w zewnętrznym oświetleniu fasad i ścian różnorakich budowli prywatnych i firmowych. 

 

Będąc właścicielem domu, willi, domu weselnego, restauracji i innego miejsca, które ma atrakcyjnie prezentować się po zapadnięciu zmroku, musisz co najmniej rozważyć możliwość zastosowania zewnętrznych naświetlaczy LED. Można je zastosować montując od góry, lecz wówczas trzeba przed tynkowaniem budynku wyprowadzić przewody zasilające. Sporo osób w tym przypadku zamiast na naświetlacze, decyduje się na zewnętrzne lampy elewacyjne. Wiele koncepcji na oświetlenie zewnętrzne domu rodzi się w okresie późniejszym, zatem wtedy dobrym rozwiązaniem jest rozprowadzenie sieci zasilania na zewnątrz w podłożu. Nie wiąże się to z potrzebą bruzdowania ścian budynku. Wówczas światło naświetlacza LED skierowane z poziomu ziemi w górę stanowi wyśmienity sposób na zapierającą dech w piersiach prezentację fasady budynku. W takim celu najlepiej użyć większą ilość naświetlaczy o niższej mocy. Typowo wykorzystuje się w tym przypadku naświetlacze o mocy 10 lub 20W. 

 

Witryny sklepowe

Jesteś właścicielem sklepu, butiku i chcesz nadać piękna witrynie sklepowej, gdzie znajdują się Twoje produkty? Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym przypadku naświetlaczy LED. Dodatkowo możliwość wyboru jednej z trzech różnych barw czyli neutralnej, zimnej lub ciepłej daje szersze możliwości na aranżacje wystawy sklepowej. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu produktów, wystawa wygląda estetyczniej, modnie i zwraca na siebie uwagę. W oczywisty sposób przekłada się to na zwiększenie zainteresowania i sprzedaży.

 

Banery reklamowe

Miejsca w których znajdują się reklamowe banery, to kolejna sposobność na zastosowanie naświetlaczy LED. Najczęściej powierzchnie reklamowe usytuowane są na zewnątrz, gdzie warunki pogodowe uniemożliwiają zastosowanie taśm LED, czy też tradycyjnych lamp. Banery reklamowe oświetlane są najczęściej kilkoma sztukami naświetlacze LED, a ich ilość dopiera się w zależności od powierzchni reklamy. Przykładowo jeśli baner ma szerokość 5m, to zalecamy użycie pięciu do ośmiu naświetlaczy o mocy od 10 do 20W. Należy wziąć także pod uwagę ilość światła zastanego w okolicy banera. Jeśli jest go sporo (przykładowo z okolicznych lamp ulicznych), to należy wysłać wzdłuż powierzchni reklamy większą moc światła, aby skontrastować ją od innego oświetlenia.

Szkoły i przedszkola

Tereny wokół szkół i przedszkoli głównie w okresach zimowych o wczesnym poranku i późnym popołudniem są z reguły zaciemnione. Aby doświetlić dojście uczniów do przedszkola, szkoły podstawowej, średniej czy też uczelni wyższej, stosuje się zewnętrzne naświetlacze LED. Mogą one oświetlać teren na stałe lub też włączać się podczas przemieszczania się uczniów i rodziców po terenie zewnętrznym uczelni. Naświetlacze LED stanowią i w tym przypadku dobre rozwiązanie do oświetlenia szkolnych parkingów czy placów zabaw, a także boisk.

Boiska i stadiony sportowe

Skoro wspomnieliśmy przy okazji szkół o oświetleniu znajdujących się przy nich boisk, teraz należy wspomnieć o stadionach i innych arenach sportowych, które także potrzebują porządnego i odpornego na deszcz i różnice temperatur oświetlenia. W zależności od wielkości obiektu oświetlenie stadionu, boiska, czy innego ośrodka sportowego usytuowanego na zewnątrz wymaga wcześniejszego projektu. W tych celach użytkowane są naświetlacze LED o mocach rzędu stu do kilkuset wat.

Prace budowlane

Nie sposób zapomnieć o możliwości wykorzystania naświetlaczy LED podczas prac remontowych i budowlanych. Zapewniają one większy komfort podczas wykonywania różnorakich obowiązków na budowie, obniżają poziom dekoncentracji i zwiększają efektywność pracowników. Do prac budowlanych bardzo często wykorzystywane są naświetlacze LED na statywach na trójnogu. W opcji z belką poprzeczną można na niej zamocować nawet cztery naświetlacze, co daje ogromne możliwości regulacji niezbędnej mocy światła potrzebnej do pracy i kąta jego padania. Oczywiście mocne naświetlacze LED mogą być z powodzeniem użyte na dużych placach budowy podczas prac, jak też to oświetlenia miejsca w nocy.

Naświetlacze LED w warsztatach


Ogromną popularnością cieszą się naświetlacze LED w warsztatach, szczególnie w tych, w których ciężko jest wykorzystać inne źródła światła nieodporne na kurz, pył, czy krople wody. Tam gdzie szlifujesz, tniesz, piaskujesz, z powodzeniem podłączysz i długimi latami będziesz używał naświetlacze LED. Inne źródła światła, jak przykładowo popularne i tanie plafony LED, czy też inne lampy garażowe mogą po prostu uszkodzić się na skutek dostania się do nich odrobinek kurzu czy też wilgoci. W warsztatach można także doświetlić określone trudno dostępne obszary naświetlaczem LED ustawionym na statywie. Stanowisko warsztatowe najlepiej oświetlić naświetlaczem o mocy minimum 30W i barwie neutralnej lub zimnej. Moc głównego oświetlenia całego warsztatu przeliczamy mniej więcej w ten sposób, aby dostarczyć trzy do pięciu wat na 1m kwadratowych warsztatu. Zakładając w pomieszczeniu warsztatowym o powierzchni 50m2 powinniśmy zamontować sumaryczną mocą naświetlaczy około 150-200W. Pamiętajmy, iż odpowiednie oświetlenie warsztatu to nie tylko wygoda i komfort, ale często kwestie dotyczące bezpieczeństwa pracy.

Kotłownie, pomieszczenia gospodarcze

Bez problemu zamontujesz i używać będziesz naświetlacze LED w kotłowni, czy innym pomieszczeniu gospodarczym. Zajmują one niedużo miejsca, są oszczędne w zakresie pobieranej energii elektrycznej. Łatwość montażu, szeroki wybór mocy i barw sprawia, iż naświetlacze LED są jedną z opcji systemu oświetleniowego w kotłowni, kąciku majsterkowania, spiżarni, narzędziowni i każdego innego pomieszczenia. 

Oświetlenie ogrodowe

Zewnętrzne naświetlacze LED wyśmienicie sprawdzą się na terenie rekreacyjnym Waszego domu, czyli na części ogrodowej, gdzie spędzacie czas nie tylko podczas dnia. Stylowe i ponadczasowe iluminacje świetlne, dekoracyjne oświetlenie podczas wieczorowych wizyty znajomych, przy grillu to możliwe dzięki naświetlaczom LED i innych źródłom światła ogrodowego i elewacyjnego.

Podczas zabawy z dziećmi, czy też koszenia trawy przy zapadające zmroku, lub jeśli zaprosisz znajomych na kawę i wino w świetle zachodzącego słońca - w tych wszystkich sytuacjach oświetlenie pochodzące z lamp naświetlaczy wydaje się idealnym rozwiązaniem. Do oświetlenia ogrodu, podwórka, wiaty grillowej klienci wybierają zazwyczaj naświetlacze o mocy minimum 30, 50 lub 100W lub kilka sztuk słabszych naświetlaczy o mocy 10 lub 20W.

 

Podsumowanie

Reasumując zastosowanie naświetlaczy LED można śmiało powiedzieć, iż są to urządzenia trwałe, niezawodne i spisujące się w wielu dziedzinach oświetlenia domowego i firmowego. Są miejsca, w których urządzenia te stają się wręcz niezastąpione. Można tu wymienić parkingi, oświetlenia na zewnątrz budynków i tym podobne. Tam właśnie dzięki niewielkim rozmiarom, dużym mocom i szczelności rzędu IP65 lub wyższym naświetlacze LED mogą pełnić bezproblemowo i bezawaryjnie swoje role długimi miesiącami i latami.