Lampy z czujnikami ruchu - gdzie warto zamontować

01-04-2021
Wchodzisz do pokoju, garażu lub innego wnętrza i nie wiesz dokładnie gdzie znajduje się włącznik światła ? Po omacku próbujesz go namierzyć na ścianie i masz z tym problem, a przy okazji biała ściana brudzi się niemiłosiernie od nie zawsze czystych dłoni? Takie problemy ma wiele osób, które po ciemku wchodzą do pomieszczenia i nie wiedzą gdzie dokładnie włączyć światło. Jest możliwe uniknięcie takich sytuacji. W tym celu montuje się lampy z czujnikami ruchu. Tu przeczytacie w jakich przypadkach i gdzie warto je zamontować oraz jakie są związane z tym zalety.


Dlaczego warto montować lampy z czujnikiem ruchu


Lampy z czujnikiem ruchu, czyli naświetlacze, plafony czy też inne źródła światła cieszą się ogromną i rosnącą popularnością. Dobrze dobrane do potrzeb, są chwalone są przez naszych klientów.  Przede wszystkim są to rozwiązania energooszczędne. Jeśli zapomnimy nacisnąć wyłącznik światła, może się okazać że lampa przed naszym budynkiem pali się całą noc. Na naświetlaczu lub lampie zewnętrznej z czujnikiem ruchu jesteśmy w stanie wyregulować czas świecenia się źródła światła. Drugą zaletą jest bezpieczeństwo użytkownika. Wiadomo iż podczas przemieszczania się po omacku wzdłuż ścian, czy też przechodzenia przez próg, wchodzenia po schodach, jeśli nie widzimy co dzieje się w naszym otoczeniu możemy się uderzyć lub przewrócić.  Może to wiązać się w skrajnych przypadkach ze złamaniem czy innym uszkodzeniem ciała. Nie chcemy już wspominać o tym, co może się stać gdy ktoś po ciemku spadnie po schodach. Eliminować ten problem można właśnie montując źródła światła z czujnikiem ruchu które włączają lampę podczas przemieszczania się domownika, pracownika czy innego użytkownika przez ciemne pomieszczenie. Mówiąc o bezpieczeństwie należy rozważyć także możliwość włączania się światła na zewnątrz podczas przemieszczania się potencjalnych złodziei i innych intruzów. Włamywacz skradający się koło naszego domu może zostać skutecznie odstraszony włączającym się znienacka światłem.


Gdzie warto zamontować lampy z czujnikiem ruchu

  • Kotłownia

To pomieszczenie o zazwyczaj niewielkiej powierzchni, najczęściej zaciemnione lub w ogóle nie posiada okien. Jeśli chcesz iść sprawdzić stan pracy pieca gazowego, dorzucić węgla, skontrolować, czy wszystko jest w porządku z oczyszczaczem wody, to wchodząc światło może zapalić się automatycznie i zgasić po Twoim wyjściu gdy ustanie ruch.

  • Schody


Klatka schodowa to także znakomite miejsce, aby zamontować oświetlenie włączane czujką ruchu. Sposoby na oświetlenie klatki schodowej są bardzo różne. Najczęściej nasi klienci czasami montują na klatce schodowej kinkiety na ścianach, a niektórzy aranżują oświetlenie poszczególnych stopni. Oświetlenie schodów to szczególnie ważne zadanie, gdyż upadek z nich może skończyć się bardzo nieszczęśliwie. Czujki ruchu najczęściej montuje się zaraz przed pierwszym i za ostatnim stopniem tak, aby już po wykonaniu pierwszego kroku światło było włączone. Takie oświetlenie na klatce schodowej będzie szczególnie pomocne, gdy późnym wieczorem, lub w nocy ktoś chce wejść na górę albo zejść z piętra. 

  • Wjazd do garażu


Podjazd pod garaż to kolejne miejsce, gdzie warto pomyśleć o zamontowaniu na elewacji, nad bramą na przykład naświetlacza LED z czujką zmierzchu i ruchu. Urządzenie takie odporne jest na deszcz, pył i inne czynniki wpływające na jego pracę na zewnątrz. Już podczas podjazdu samochodu pod garaż zostanie on odpowiednio oświetlony. Nasi klienci jako oświetlenie podjazdu do garażu najczęściej wybierają naświetlacz LED o mocy 50W z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

  • Wnętrze garażu


Przestrzeń wewnątrz garażu jest także miejscem, w którym sprawdzi się oświetlenie z czujką ruchu, szczególnie dla osób które nie spędzają w nim dużo czasu. Wchodzimy do garażu, światło zapala się automatycznie, po chwili wracamy a lampa wyłącza się po określonym ustawionym odcinku czasu. Takie rozwiązanie pomocne będzie przy wysiadaniu z samochodu. Parkujemy auto i już mamy oświetlenie naszego garażu włączone. W garażu dobrze radzą sobie naświetlacze LED z czujką lub też plafony natynkowe, które także występują w opcji z czujką PIR.

  • Korytarz


Korytarz jest idealnym miejscem aby zamontować lampę z czujnikiem ruchu, ponieważ jest to przestrzeń w której zazwyczaj bywamy bardzo krótko, przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego. Lampa lub plafon z czujką ruchu w korytarzu ułatwi nam życie i skróci czynności związane z szukaniem włącznika i wyłącznika światła. Pamiętać jednak należy o tym, iż gdy korytarz nie jest oddzielony od pozostałych pomieszczeń drzwiami, światło może włączać się nawet przy przemieszczaniu się użytkownika po sąsiednich wnętrzach. Dzieje się tak dlatego, iż zasięg czujek wynosi zazwyczaj 120 stopni, zatem mogą one w takich przypadkach działać nie tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy. Dobrze jest omówić tą kwestię przed montażem z elektrykiem, lub inną osobą znającą temat.