Żarówki LED jaką wybrać

 

Żarówki LED są nie tylko modne, ale ich zakup jest po prostu rozsądny. Poza oczywistymi aspektami, jak dłuższa żywotność, część klientów nie zdaje sobie sprawy z realnych oszczędności energii elektrycznej. Osoby zaopatrujące się w żarówki LED zauważają, że świecą one nieporównywalnie dłużej, niż tradycyjne, ale nie wszyscy zauważają niższych rachunków na fakturze za zużycie prądu. Wybór odpowiedniej żarówki LED utrudnia zakres barw. Jednak powinniśmy to traktować jako oczywistą zaletę dającą możliwość dostosowania barwy światła do naszych wymagań, przyzwyczajeń i przeznaczenia pomieszczenia. Klienci wybierając żarówki LED kierują się głównie ceną, a niestety czasami warto wczytać się bardziej wnikliwie w opisy producentów i czasami wybrać droższy, ale dający większą użyteczność i komfort produkt. W przeszłości wszak głównie patrzeliśmy na Waty, bo one były głównym wyznacznikiem i wskazówką wyboru. Nikt nie był w stanie określić ile będą świecić zakupione żarówki. Zaopatrywaliśmy się w tanie, polskie żarowe produkty, które wymienialiśmy stosunkowo często, lub też żarówki renomowanych firm zachodnich, które świeciły dłużej, ale też wymagały od naszego portfela większego wydatku.

Dziś rynek jest na tyle nasycony, iż możemy przebierać w ofertach i wybierać nie tylko te najbardziej atrakcyjne cenowo, ale także dobre jakościowo żarówki LED. Zatem podsumowując zakup żarówki z pozoru to łatwy wybór, jednak czasami warto zasięgnąć dodatkowych informacji.

 

Żarówki LED cechy

Przeglądając oferty sklepów z oświetleniem LED w zakresie żarówek LED do wyboru mamy różnorakie żarówki różniące się:

 • mocą,
 • barwą światła,
 • kątem strumienia wydobywającego się światła,
 • żywotnością i ilością cykli włączeń,
 • mocowaniem,
 • wielkością,
 • zastosowaniem (przemysłowym, domowym, dekoracyjnym itp.).

Żarówki LED jaka moc

Moc żarówki LED to jeden z głównych parametrów, którym kierujemy się przy wyborze. Nie zawsze oznacza ona jak mocno będzie świecić żarówka, ale daje informację na temat jakich poborów prądu możemy się spodziewać. Przykładowo żarówka 5W pobierać będzie 1kWh w okresie 200 godzin. Wynika to z prostego podzielenia 1000W przez 5W. Dla porównania żarówka tradycyjna, która miałaby moc około 40W taką energię (1kWh) zużyłaby w czasie 25h (wynik działania 1000:40 = 25). Także już na etapie wyboru żarówki LED pod względem mocy możemy przyszłościowo kierować się chęcią oszczędności energii. Jednak wiele osób rozumiejąc, że żarówki LED pobierają o wiele mniej energii, niż tradycyjne, kupują często mocniejsze, niż wynoszą ich potrzeby.

Strumień świetlny LED

I tu musimy się dłużej zatrzymać. O ile moc daje nam pewne informacje na temat tego z jaką siłą będzie świeciła żarówka LED, o tyle więcej szczegółów otrzymamy właśnie z parametru strumienia świetlnego. Jest on wyrażany w Lumenach (Lm) i nazywa się luminacją. Co daje nam ten parametr. Otrzymujemy jasną informację z jaką siłą (jasnością) z żarówki będzie wydobywało się światło. Im wyższa wydajność żarówki, tym wyższa luminacja. To ma bezpośredni wpływ na oszczędność energii elektrycznej. Im wyższa luminacja tym mniejsza moc źródła będzie nam potrzebna. Jeśli dwie żarówki o tej samej mocy różnią się luminacją, to zapewne rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybrać tę o wyższej ilości lumenów. Po prostu zaświecić powinna mocniej, a zużyć tyle samo prądu. Oczywiście pod warunkiem, że podawane parametry żarówek LED nie są przekłamane.

 

Żarówka LED kąt świecenia

Także w tym zakresie mamy kilka opcji do wyboru. Możemy zakupić żarówki LED o kącie świecenia najczęściej pomiędzy 30 a 180 stopni. Wybór uzależniony jest od przeznaczenia żarówek. Na małe powierzchnie lub do oświetlenia dekoracyjnego często wybierane są źródła światła o mniejszych szerokościach wydobywającego się światła. Do dużych pomieszczeń, czy zastosowań w firmie i przemyśle, często wybierane są żarówki o szerszych kątach świecenia.

 

Żarówka LED mocowanie

Wybierając żarówki LED zwracamy oczywiście uwagę na jej mocowanie. Możemy w zależności od potrzeb kupić żarówki wkręcane lub wciskane do oprawy. Posiadając lampę, kinkiet, oprawę lub inne urządzenie do której chcemy wybrać żarówkę, należy sprawdzić w instrukcji jakie mocowanie żarówki potrzebujemy. Dodatkowo upewnijmy się odnośnie maksymalnej mocy żarówki, którą możemy zamontować. Często zdarzają się ograniczenia związane z wytrzymałością temperaturową lampy. Zamocowanie zbyt mocnej żarówki może wiązać się w skrajnych przypadkach z uszkodzeniem lampy a nawet pożarem.

Mocowania żarówek

Najpopularniejsze sposoby na podłączenie żarówek LED, z którymi zapewne się spotkaliście na swojej drodze to:

 • E27 - nazywane potocznie "dużym gwintem", a bardziej technicznie i poprawnie gwintem bądź trzonkiem Edisona, średnica gwintu to 27mm, jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj gwintu stosowany najczęściej w lampach sufitowych i żyrandolach, 
 • E14 - nazywane są żarówkami z małym gwintem, najczęściej spotykane w żarówkach świecowych bądź kulowych, średnica gwintu to 14mm, stosowany jest w żyrandolach, lampach, kinkietach a także lampkach biurkowych,
 • GU10 - mocowanie używane w halogenach, wielu kinkietach wewnętrznych i lampach zewnętrznych na żarówkę, rozstaw nóżek wnosi 10mm, żarówkę GU10 montuje się na zasadzie wciśnięcia i obrotu, najczęściej spotykamy te żarówki jako oświetlenie w podwieszanych sufitach, reflektorach i kinkietach oraz różnorakich rozwiązaniach oświetlenia punktowego,
 • GU9 - mocowanie używane najczęściej w halogenach, lampach stołowych, sufitowych, małych kinkietach łazienkowych, czy na klatkę schodową, żarówki GU9 montowane są "na wcisk",
 • MR16 - stosowany przy napięciu 230V lub napięcia stałego 12V, stosowane jako oświetlenie schodów, sklepowych witryn, towarów na ekspozycji, obrazów, a także pomieszczeń w restauracjach,
 • G4 - mocowanie stosowane w lampkach, oświetleniu szaf, garderob, kuchni, łazienki ubikacji itp.
 • G5.3 - używane w halogenach oraz wkładkach .

Żarówki LED barwa światła

W tym artykule pisaliśmy o barwach światła LED. Krótko podsumowując te informacje w stosunku do żarówek LED:

 • barwa ciepła - służy relaksowi i nadaje wnętrzom spokojnego klimatu, często używana w domach i mieszkaniach,
 • barwa neutralna - najbardziej przypomina światło dzienne,
 • barwa zimna - zalecana do pomieszczeń w których odbywa się praca, pobudza i niweluje zmęczenie oraz wzmaga koncentrację.

Żarówki LED moc i strumień światła

Wybór mocy żarówki LED oraz wartości jej strumienia światła nie jest banalną sprawą. Wiele osób jeszcze korzysta z żarnikowych żarówek i wie jak świeci żarówka 20, 40 czy 60W. Gdy na stronie sklepu z oświetlenie LED potencjalny klient widzi żarówkę LED o mocy 10W, neutralnej barwie i luminacji 800Lm, to zagadką może dla niego okazać się to, jak ona zaświeci. Przedstawimy podstawowe informacje, które pozwolą uniknąć błędów podczas wyboru żarówek LED. Należy przede wszystkim sprecyzować, jakie jest przeznaczenie pomieszczenia, jego powierzchnia i to w jaki sposób chcemy je oświetlić. Są wnętrza, w których potrzebujemy słabszego i relaksującego światła, a w innych przypadkach niezbędne będzie mocne oświetlenie o barwie zimnej, które zwiększy wyniki naszej pracy, a nie przyczyni się do senności i zmęczenia. Nie bez znaczenia jest kolor ścian, sufitu i sposób wykończenia pomieszczenia. Zwrócić należy także uwagę, iż poszczególne rodzaje żarówek, nawet opisane tymi samymi parametrami, ze względu na swoją odmienną budowę, różnorakie lampy do których są montowane, mogą zaświecić diametralnie odmiennie.

Przyjąć należy, iż aby dostatecznie oświetlić pomieszczenie założyć trzeba około 200-300 lumenów na jeden metra kwadratowy. Tyczy się to pomieszczeń, w których przyjmujemy gości, czy też spotykamy się z Rodziną. Pomieszczenia przechodnie (korytarze, przedpokoje itp.) wymagają około 100-200 lumenów na metr kwadratowy. W pomieszczeniach, w których wykonujemy codzienne obowiązki (wypełnianie dokumentów, rozmowy i umowy z kontrahentami w biurze, malowanie się w łazience itp.) zasób lumenów na metr kwadratowy oświetlanej powierzchni powinien wynosić pomiędzy 300 a 400 lumenów.  

Załóżmy, iż jesteśmy na etapie planowania oświetlenia salonu połączonego z kuchnią. Zamierzamy zamontować podwieszany sufit i umieścić w nim żarówki LED GU10. Powierzchnia to oświetlenia to 40 metrów kwadratowych. Wartość lumenów, które powinny dostatecznie oświetlić te pomieszczenia to pomiędzy 8000 a 12000. Używając ciepłych żarówek o mocy 5W i jasności 450Lm, powinniśmy w podwieszanych sufitach zamontować około 17 - 25 takich żarówek. Oczywiście w celach regulacji natężenia światła i kreowania klimatu, należy włączanie żarówek podzielić na minimum 2-3 sekcje.